Deere & Co revidirao je svoje prognoze profita za 2024. godinu, navodeći uticaj visokih troškova zaduživanja na potražnju za poljoprivrednom opremom. Iako je premašio očekivanja Vol Strita u prodaji i profitu u prvom kvartalu, najveći svetski proizvođač poljoprivredne opreme video je pad vrednosti svojih akcija za 2,6% u pretrgovanju pre otvaranja tržišta.
Poljoprivrednici, oprezni zbog značajnih investicija u opremu usled visokih kamatnih stopa i padajućih cena useva, posebno za kompaktne traktore, naveli su Deere-a da prilagodi svoju projekciju neto dobiti za 2024. godinu na iznos od 7,50 milijardi do 7,75 milijardi dolara. Ovaj pad u odnosu na prethodnu projekciju od 7,75 milijardi do 8,25 milijardi dolara bio je ispod predviđanja analitičara od 7,93 milijardi dolara.
Prema rečima Stivena Volkmanna, višeg analitičara mašina u kompaniji Jefferies, takve korekcije su uobičajene tokom tržišnih korekcija. Deere je pripisao smanjenje operativnih marži smanjenju prodaje u segmentu velike poljoprivredne opreme, predviđajući pad od 20% u ovoj oblasti za godinu. Ukupni operativni profit u svim sektorima opreme smanjen je za 13%.
Izražavajući oprez u uslovima slabljenja poljoprivredne ekonomije, Deere planira smanjiti proizvodnju opreme u 2024. godini. Slična očekivanja iznela je i konkurentna kompanija CNH Industrial, iako je ostvarila bolje od očekivanih profita u četvrtom kvartalu, s obzirom na to da se očekuje da će smanjenje cena roba za poljoprivredu uticati na potražnju za poljoprivrednom opremom.
Američko Ministarstvo poljoprivrede prognozira pad neto prihoda od poljoprivrede za 27% ove godine, pri čemu se američki žitarice i soja suočavaju sa jakom konkurencijom iz regiona kao što su Južna Amerika i Crno more. To je dovelo do zatezanja bilansnih stanja proizvođača, što rezultira smanjenjem troškova za nabavku nove opreme.
U prvom kvartalu fiskalne godine, prodaja Deere-a za proizvodnju i preciznu poljoprivrednu opremu, njegovog najvećeg sektora, smanjena je za 7% u odnosu na prethodnu godinu. Iako je prihod od operacija opreme pao za 8% na 10,5 milijardi dolara, nadmašio je konsenzus prognoza od 10,3 milijarde dolara.
Uporedo sa izazovima, neto dobit u prvom kvartalu iznosila je 1,75 milijardi dolara, odnosno 6,23 dolara po akciji, nadmašujući analitičare koji su očekivali 5,21 dolara po akciji.