Vašington, 13. februar (Reuters) – Ugledni savetnik za nacionalnu bezbednost Donalda Trampa je u utorak saopštio Reutersu da bi zagovarao promene u NATO-u ukoliko bivši predsednik ponovo dođe na vlast, što potencijalno može dovesti do gubitka zaštite određenih članica protiv spoljnih pretnji.
Keit Kelog, penzionisani general-potpukovnik i bivši načelnik štaba Nacionalnog saveta za bezbednost Donalda Trampa, izjavio je u intervjuu da bi podržao povlačenje zaštite prema članu 5 Severnoatlantskog ugovora za članicu koja ne ispuni dogovorenu ciljanu stopu izdvajanja za odbranu od najmanje 2% svog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Član 5 predviđa da se napad na jednog člana 31-članog saveza smatra napadom na sve, zahtevajući kolektivan odgovor članica NATO-a. Bez ove zaštite, članica ne bi bila obezbeđena pomoć od strane drugih članica NATO-a u slučaju napada.
Kelogg je naglasio značaj doprinosa u okviru saveza, izjavivši: “Tamo odakle dolazim, savezi su važni. Ali ako ćete biti deo saveza, doprinosite savezu, budite deo saveza.”
Kelogg nije otkrio da li je raspravljao o svom predlogu sa Trampom, ali je pomenuo česte razgovore o budućnosti NATO-a. Tramp, trenutno na putu da obezbedi predsedničku nominaciju Republikanske stranke za opšte izbore 5. novembra, izazvao je kritike kada je na skupu sugerisao da možda ne bi branio NATO saveznike koji ne ispune zahteve za izdvajanje u odbrani.
Ako Tramp pobedi, Kelogg je predložio sastanak NATO-a u junu 2025. godine kako bi se razgovaralo o budućnosti saveza, potencijalno pretvarajući NATO u “višeslojni savez” sa različitim nivoima zaštite zasnovanim na usklađenosti sa njegovim osnivačkim člancima.
Iako kampanja Trampa nije odgovorila na zahteve za komentar, Kelog je prepoznat kao potencijalni savetnik za politiku u administraciji.
Tramp i njegovi saveznici su najavili preispitivanje dugogodišnjeg američkog angažovanja u NATO-u, izražavajući zabrinutost zbog navodno nedovoljnih finansijskih doprinosa evropskih članica. Kelogg je pomenuo da, osim gubitka članice 5 zaštite, mogu biti primenjeni manji sankcije poput ograničenog pristupa obuci ili zajedničkim resursima opreme, a članice mogu odlučiti i da se povuku iz NATO-a.
Kelogg je opisao hipotetički scenario ukoliko bi Tramp bio ponovo izabran, sugerirajući da bi bila izdata naredba upozorenja nakon izbora kako bi se omogućila priprema za razgovore u junu. On je naglasio potrebu za ozbiljnim razgovorima u nacionalnoj bezbednosti, priznajući da različiti aspekti budućnosti NATO-a moraju biti istraženi.
Kelogg je takođe istakao da se, ako se ne poštuje član 3 Severnoatlantskog ugovora, koji poziva na napore u razvoju individualnih odbrambenih sposobnosti, ne sme automatski pretpostaviti primena članice 5 zaštite.
U decembru je Robert O’Brajen, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Trampa, naznačio da bi u drugom mandatu Trampa moglo biti razmatrano uvođenje trgovinskih tarifa na zemlje članice NATO-a koje ne ispune ciljanu stopu izdvajanja za odbranu od 2% BDP-a.