U neočekivanom obrtu, hodnici Vašingtona zagrmeše otkrivanjem bipartizanskog zakona vrednog 118 milijardi dolara od strane Senata SAD-a, obuhvatajući mere bezbednosti na granici uz pakete pomoći za Ukrajinu i Izrael. Međutim, njegova putanja naiđe na prepreku kada se suoči sa brzom opozicijom u Predstavničkom domu.

Predsednik Džo Bajden, u nastojanju da okupi podršku, pozvao je Kongres da brzo usvoji bipartizanski sporazum, hvaleći opsežne napore uložene u izradu zakona. Ipak, predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson nije gubio vreme negirajući ga kao “mrtvorođenče” ukoliko zakorači u njegovu salu.

Usred političke turbulencije, i demokratski i republikanski senatori su stajali čvrsto, obećavajući da će nastaviti napred i uprkos otporu čak i bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Lider većine u Senatu Čak Šumer nije gubio vreme, najavljujući planove da gura početni glas o zakonu do srede. Ako se usvoji, zakon obećava najznačajniju promenu u američkim imigracionim i bezbednosnim politikama na granici u poslednjih nekoliko decenija.

Međutim, nije sve bilo bajno u Senatu. Progresivni demokrati izražavali su nezadovoljstvo zbog toga što zakon ne adresira problem 11 miliona nezakonitih pojedinaca koji žive u SAD-u, uključujući i Sanjare.

Senatorka Kirshten Sinema branila je zakon, ističući njegove odredbe usmerene na osiguravanje južne granice, uključujući privremeno zatvaranje u slučaju porasta pokušaja prelaska.

Opseg zakona nije bio ograničen samo na bezbednost granica, obuhvatajući značajne pakete pomoći za Ukrajinu, Izrael i strateške regione koji se suočavaju sa geopolitičkim napetostima. Senatorka Patrija Mari, predsedavajući Senatskog komiteta za Apropriacije, izložila je raspodelu sredstava, signalizirajući sveobuhvatni pristup globalnim izazovima.

Dok se politička drama odvijala, republikanci u Predstavničkom domu naznačili su sopstveni dnevni red, nagoveštavajući odvojen glas o vojnoj pomoći Izraelu bez dodatnih odredbi za Ukrajinu ili bezbednost na granici.

Upkos neslaganju, Šumer je ostao nepokolebljiv, ističući hitnost rešavanja višestrukih globalnih izazova izbegavajući politički zastoj.

U međuvremenu, desničarski republikanci izrazili su sumnjičavost, izražavajući zabrinutost zbog potencijalnih posledica zakona na imigracione politike i nacionalnu bezbednost.

U sred političke oluje, imigracija je izronila kao glavna briga za Amerikance, ističući kontroverznost problema i njegov potencijalni uticaj na buduće izborne bitke.

Sa nadolazećim izborima na horizontu, pozornica je postavljena za sukob oko imigracionih politika, pri čemu se obe strane pripremaju za žestoku bitku za zakonodavnu supremaciju.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas napišite Vaš komentar!
Unesite Vaše ime ovde