Hongkonški sud doneo je nalog za likvidaciju jednog od najvećih kineskih investitora u nekretnine. Likvidacija bi mogla doneti dodatne loše vesti za drugu najveću svetsku ekonomiju.
Problemima opterećeni investitor u nekretnine, China Evergrande, izjavio je u ponedeljak da će nastaviti sa radom uprkos odluci suda u Hong Kongu da naloži likvidaciju firme kao deo pravnog postupka pokrenutog od strane nekih stranih poverilaca.
Pravni postupak je pokrenula firma Top Shine registrovana u Samoi, investitor u jednoj od Evergrandeovih podružnica, između ostalih.
Sudija Visokog suda Linda Chan je navela “očigledan nedostatak napretka” u tome da firma predstavi “izvodljiv plan restrukturiranja”, dodajući da je nalog za likvidaciju bio “primeren”.
Kampanja Kine pre tri godine protiv dve decenije spekulacija na tržištu nekretnina izazvala je duboku krizu u sektoru i ostavila Evergrande sa dugom od 300 milijardi dolara (277 milijardi evra).
Mesecima kasnije, firma je narušila svoje obaveze prema dugovima u inostranstvu, a predlog za restrukturiranje duga je prošlog meseca odbijen od strane poverilaca.
Saslušanje o likvidaciji u ponedeljak bilo je odloženo od decembra nakon što su advokati Evergrande tvrdili da nijedan od njegovih poverilaca ne traži likvidaciju firme, koja ima imovinu vrednu 240 milijardi dolara.
Šta sada sledi za China Evergrande?
Nalog pokreće dugotrajan proces koji bi trebalo da rezultira likvidacijom Evergrande-ove imovine van Kine i zamjenom njegovog menadžmenta.
Međutim, nejasno je kako će odluka uticati na obimno poslovanje firme na kineskom kopnu.
Izvršni direktor Evergrande-a, Šon Siju, nazvao je odluku “žalosnom”, ali je obećao da će poslovanje kompanije nastaviti.
Ovaj slučaj se široko posmatra kao test da li će nalog za likvidaciju izdat u Hong Kongu biti priznat na kineskom kopnu.
Sistem zajedničkog prava u Hong Kongu, koji je ostao na snazi nakon što je bivša britanska kolonija vraćena Kini 1997. godine, preferiran je od strane stranih poverilaca kada je reč o povraćaju dugova na kopnu.
Pre dve godine, Peking je pristao da prizna naloge o insolventnosti iz Hong Konga u kineskim gradovima Šenženu, Šangaju i Sjamenu.
Međutim, u praksi je bilo teško sprovesti naloge o likvidaciji zbog opačkosti kineskog pravnog sistema.
Do sada, kineski sudovi su priznali samo jedan takav nalog i imaju diskreciono pravo da odluče da li je priznavanje opravdano.
Očekivalo se da će Chan prošlog ponedeljka Evergrande staviti u ruke likvidatora koji će pokušati prodati njegovu imovinu kako bi isplatio poverioce.
Likvidatori bi mogli predložiti novi plan restrukturiranja duga off-shore poveriocima ukoliko utvrde da firma ima dovoljno imovine.
Takođe bi istražili poslove firme i eventualno bi mogli prijaviti svaku sumnjivu nepravilnost tužiocima u Hong Kongu.
Kakav bi bio uticaj na kinesku ekonomiju?
Ako dođe do likvidacije Evergrande-ove imovine na kineskom kopnu, to bi moglo predstavljati značajan udarac za drugu najveću svetsku ekonomiju, koja se već bori da se oporavi od restriktivne politike “nula-COVID” koja je tokom pandemije držala veliki deo zemlje u blokadi.
Kineski sektor nekretnina bio je ključni pokretač rasta tokom poslednja dva decenija, pomažući liderima Pekinga da ostvare dvoznamenkasti ekonomski rast u nekim periodima.
U poređenju s tim, kineska ekonomija je prošle godine porasla samo za 5,3%, zahvaljujući delimično slabijem izvozu i domaćoj potražnji, visokoj nezaposlenosti mladih i pogoršanoj krizi u sektoru nekretnina.
Međutim, u poslednjim godinama, nekoliko drugih promotora nekretnina je primorano na bankrot, dok je potrošnja građevinskih firmi opala za 10% godišnje tokom dve uzastopne godine.
Prošle godine, prodaja novih domova od strane 100 najvećih promotora nekretnina pala je za više od trećine, na 451,3 milijarde juana (64 milijarde dolara, 59 milijardi evra).