HOUSTON (Reuters) – Cene Brenta i američke sirove nafte skočile su preko 1 dolara po barelu u utorak nakon što je američko Ministarstvo energetike saopštilo da proizvodnja sirove nafte neće rasti tako brzo kao što je ranije predviđeno.
Međutim, obe cene su pale nakon što je jedan zvaničnik američke Federalne rezerve sugerisao da će se smanjenje kamatnih stopa odložiti.
Fjučersi za Brent su porasli za 41 cent, odnosno 0,4%, dostigavši 78,39 dolara po barelu do 11:44 CST, dok su fjučersi za američku sirovu naftu porasli za 42 centa, odnosno 0,58%, dostigavši 73,20 dolara. Obe vrste ugovora su ostvarile početni rast od preko 1% pre nego što su zabeležile pad u utorak.
U svojoj kratkoročnoj prognozi energetskog tržišta, Ministarstvo energetike je saopštilo da će proizvodnja sirove nafte u SAD-u ove godine porasti za 170.000 barela dnevno, što je manje u odnosu na prethodno predviđenih 290.000 barela dnevno.
Nakon objavljivanja saopštenja Ministarstva energetike, usledile su izjave Lorette Mester, predsednice Federalne rezerve Banka Klivlenda, koje su dodatno uticale na tržišnu sentiment.
Trgovci su pažljivo pratili razvoj događaja kao što su saopštenje Ministarstva energetike, izjave Mester i ishod diplomatskih napora američkog državnog sekretara Anthonyja Blinkena na Bliskom istoku kako bi se okončao rat u Gazi.
Blinken je u utorak ujutru saopštio da je Hamas odgovorio na izraelski predlog primirja koji će biti razmotren u narednim satima.
“Odsustvo znakova deeskalacije u krizi na Bliskom istoku i dalje pruža podršku kolebljivim cenama nafte”, primetila je Priyanka Sachdeva, stariji analitičar tržišta u Phillip Novi.
“Očekivali smo izjavu Federalne rezerve”, primetio je Fil Flin, analitičar u Price Futures Group. “S obzirom na Blinkenov boravak u inostranstvu, postoji skepsa o mogućnosti postizanja dogovora.”
Dodatno, podaci o zalihama koji treba da budu objavljeni kasnije u utorak i sredu se očekuju da pokažu nastavak snažnih zaliha benzina i dizela. Međutim, očekuje se da će se te zalihe smanjiti u budućnosti, dodao je Flin.
Održavanje rafinerija širom zemlje, zajedno sa nedavnim prekidom rada rafinerije BP u Vajtingu, Indijana, trebalo bi da ograniči proizvodnju.
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su nastavile svoje napore protiv Huta podržanih od strane Irana u Jemenu, čije su napade na brodove za trgovanje naftom poremetile globalne trgovinske rute nafte.
“Udari SAD-a ne ukazuju na opuštanje tenzija”, primetili su analitičari Thu Lan Nguyen i Carsten Fritsch iz Commerzbanka.
Ipak, zabrinutost zbog opadanja očekivanja potražnje smanjila je rast cena nafte.
Analitičar CMC Marketsa, Leon Li, istakao je izazov povratka na prethodne visine, s obzirom na verovatno slabljenje ekonomske dinamike SAD-a.
“Otkazi i dalje rastu, što sugeriše da će potražnja za naftom dugoročno opadati”, primetio je Li.