RIJAD (Reuters) – Američki proizvođač oružja Lockheed Martin (NYSE:LMT) potpisao je sporazume sa saudijskim kompanijama o proizvodnji delova svog sistema za protivraketnu odbranu, dok SAD nastavljaju vojne operacije na Bliskom istoku protiv grupa podržanih od strane Irana.

Podugovaranje za sistem protivbalističke odbrane visoke altitude (THAAD) unaprediće proizvodne kapacitete u Saudijskoj Arabiji i preneti stručnost radi jačanja odbrambene industrije zemlje, saopštio je Lockheed u ponedeljak.

Posao je objavljen na marginama Svetskog sajma odbrane u glavnom gradu Rijadu.

Državno vlasništvo Saudijskih vojnih industrija (SAMI) potpisalo je 11 sporazuma tokom događaja, prema državnoj novinskoj agenciji zemlje.

Ovi ugovori dolaze u vreme rastuće napetosti u regionu.

Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija izvele su napade na 36 ciljeva Huta u Jemenu u subotu, dan nakon što je američka vojska pogodila grupe podržane od strane Teherana u Iraku i Siriji, kao odgovor na smrtonosni napad na američke trupe u Jordanu.

Neki brodski prevoznici su obustavili tranzit duž prometne rute Crvenog mora kako bi izbegli napade od strane iranski podržane grupe Huta iz Jemena, koja je od novembra lansirala talase eksplodirajućih dronova i raketa na plovila u odgovoru na vojne operacije Izraela u Gazi.

Bajdenova administracija održava podršku da Saudijska Arabija prva primi THAAD sistem, koji je prvi put odobren 2017. godine radi suprotstavljanja pretnjama balističkih raketa.

Ključni partneri u ugovoru Lockheed Martina koji će primiti podugovore uključuju Middle East Propulsion Company (MEPC) i Arabian International Company (AIC) za čelik.

Airbus je takođe saopštio u ponedeljak da razgovara sa postojećim operaterima svojih vojnih aviona A330 tanker, uključujući Saudijsku Arabiju, radi dobijanja dodatnih narudžbina.

U odvojenom dogovoru, Boeing (NYSE:BA) Saudi Arabia i Bahri Logistics, ogranak nacionalne brodske kompanije, potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) koji predviđa jačanje aktivnosti lanca snabdevanja u zemlji i unapređenje podrške Bahrija za usluge i proizvode vezane za odbranu.

Bivši protivnici, Katarova Barzan Holdings, takođe je saopštio u ponedeljak da je potpisao preliminarni sporazum sa SAMI, nazivajući ga prvim takvim dogovorom između vojnih kompanija u Zalivu.

“Želimo istražiti neke brze pobede s njima i razmisliti o dugoročnim prilikama”, rekao je izvršni direktor Abdullah al-Khater za Reuters, ne navodeći prirodu projekata.

Ova vojna saradnja dolazi skoro tri godine nakon što su Saudijska Arabija i Katar obnovili odnose.

Rijad i Doha bili su zaključani u gorčem rivalstvu od 2017. godine zbog regionalnog uticaja, uloge islama u politici i podrške pokretima za demokratiju širom Bliskog istoka.

U 2017. godini, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Egipat prekinuli su sve veze sa Katarom optužujući ga da podržava terorizam i da je uspostavio bliže veze sa Iranom. Doha je negirala optužbe.

“To je bilo u prošlosti”, rekao je Khater kada su ga pitali o sporu.

“Uvek razmišljamo o budućnosti, o tome šta možemo zajedno raditi, kada se oba rukovodstva slože da obnove prirodne odnose koje smo uvek imali.”

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas napišite Vaš komentar!
Unesite Vaše ime ovde