U januaru je došlo do ubrzanja rasta tržišta rada u Sjedinjenim Američkim Državama, a plate su porasle najviše u gotovo dve godine, što su znaci postojane snage na tržištu rada i što može otežati Federalnoj rezervi da počne smanjivati kamatne stope u maju, kako trenutno predviđaju finansijski tržišta.

Pažljivo praćeni izveštaj o zapošljavanju koji je objavio Ministarstvo rada u petak takođe je pokazao da je stopa nezaposlenosti bila 3,7% prošlog meseca, ostajući ispod 4% dve uzastopne godine, najduže takvo razdoblje u više od 50 godina. Više poslova je stvoreno u 2023. nego što je prethodno procenjeno. Impresivan broj novih radnih mesta i veliki porast plata u januaru su srušili mogućnost smanjenja kamatnih stopa narednog meseca. Finansijska tržišta su smanjila verovatnoću smanjenja u maju.

Otpornost potražnje i snažna produktivnost radnika verovatno podstiču preduzeća da zapošljavaju i zadržavaju više zaposlenih, što bi moglo zaštititi ekonomiju od recesije ove godine.

“S obzirom na to da Fed sada želi snažan rast zaposlenosti, kako nam je pre dva dana rekao (predsednik Fed-a) Jerome Powell, ovaj izveštaj ne bi trebalo da obeshrabri Fed od smanjenja kamatnih stopa”, rekao je Chris Low, glavni ekonomista FHN Financial u Njujorku. “Isto tako, međutim, neće ih ni podstaći da žure s rezanjem kamatnih stopa.”

Neto zapošljavanje je poraslo za 353.000 radnih mesta prošlog meseca, najveći dobitak u godinu dana, saopštio je Birou za radnu statistiku Ministarstva rada. Ekonomija je stvorila 126.000 radnih mesta više u novembru i decembru nego što je prethodno prijavljeno. Plate su se oduprle uticaju zimske oluje, koja je smanjila prosečno radno vreme.

Iako su godišnje “benchmark” revizije pokazale da je stvoreno 266.000 radnih mesta manje u periodu od 12 meseci do marta 2023. godine nego što je prethodno prijavljeno, dobitak zaposlenosti prošle godine iznosio je 3,1 milion. Pre revizija, broj radnih mesta za 2023. godinu procenjivan je na 2,7 miliona.

Ekonomisti koje je anketirala agencija Reuters predviđali su da će se broj zaposlenih povećati za 180.000 prošlog meseca. Procene su se kretale od 120.000 do 290.000. Rast zaposlenosti u januaru bio je iznad proseka od 255.000 u 2023. godini. Potrebno je otprilike 100.000 radnih mesta mesečno da bi se pratila stopa rasta radne populacije.

Izveštaj je sugerisao da je ekonomska dinamika iz četvrtog tromesečja prešla u novu godinu. Takođe je izazvao sumnju u pretpostavku da ekonomija ide ka “mekom sletanju”. Predsednik Joe Biden pozdravio je izveštaj rekavši: “Američka ekonomija je najjača na svetu.”

Prosečna zarada po satu povećana je 0,6% prošlog meseca, najveći dobitak od marta 2022, nakon rasta od 0,4% u decembru. U periodu od 12 meseci do januara, plate su porasle za 4,5%, nakon rasta od 4,3% u decembru.

Rast plata ide ispred raspona od 3,0% do 3,5% koji većina donosilaca odluka smatra usklađenim s ciljem inflacije od 2% centralne banke SAD-a, podržavajući stavove da Fed neće brzo smanjiti kamatne stope.

Finansijska tržišta sada vide manje od 60% šanse da će Fed smanjiti kamatne stope na svojim sastancima 30. aprila i 1. maja. Fed je ostavio kamatne stope nepromenjenima u sredu, ali je predsednik Jerome Powell novinarima rekao da su kamatne stope dostigle vrhunac. Od marta 2022. godine, centralna banka je povećala svoju referentnu kamatnu stopu za 525 baznih poena na trenutni raspon od 5,25% do 5,50%.

Akcije na Vol Stritu trguju na višim nivoima. Dolar je ojačao prema korpi valuta. Cene američkih trezorskih zapisa pale su.

Većina ekonomista nije ozbiljno shvatila nedavna medijski izložena otpuštanja, uključujući 12.000 otkaza koje je ovog tjedna najavila United Parcel Service (NYSE:UPS), tvrdeći da bi fokus trebalo biti na produktivnosti radnika, koja je premašila stopu rasta od 3% na godišnjem nivou već tri tromesečja, i stabilnim troškovima rada.

Poslodavci generalno oklevaju da šalju radnike kući nakon poteškoća u pronalaženju radne snage tokom i nakon pandemije COVID-19.

OSTAVITE ODGOVOR

Molimo Vas napišite Vaš komentar!
Unesite Vaše ime ovde